Kim jest dla mnie Jezus Chrystus? Jak doświadczyć Jego obecności w moim życiu? Co zrobić, gdy przychodzą wątpliwości w wierze? Czy moje emocje i marzenia mogą mnie doprowadzić do Boga? Skąd wziąć siły do życia? Jak nie zgubić się w świecie, który odpycha wiarę? Do czego Bóg mnie wzywa? Jak rozpoznać, że prowadzi mnie Duch Święty? Jak się modlić? W jaki sposób mogę pomóc innym ludziom?
Jeżeli stawiasz sobie takie lub inne pytania, to znaczy, że chcesz pogłębić Twoją duchowość. Duchowość chrześcijańska rozwija się dzięki modlitwie i refleksji, sakramentom świętym i słowu Bożemu, dzięki budowaniu wspólnoty i zaangażowaniu w misję. Oprócz tych środków Bóg daje nam świętych, którzy dzielą się z nami własną duchowością.
Do nich należy św. Józef Kalasancjusz, niestrudzony opiekun tych, którzy zajmują się nauczaniem i wychowaniem oraz wszystkich dzieci i młodzieży. Jego charyzmat, misja i duchowość rozwijają się w Kościele od 400 lat i dziś żyją nimi świeccy i zakonnicy w 38 krajach na 4 kontynentach.
Ten kongres jest dla wszystkich, którzy chcą żyć mocniej wiarą, według wskazówek Kalasancjusza.
MEDYTACJA - NIEUSTANNA MODLITWA
Kalasancjusz przypomina, że głęboka modlitwa jest tak potrzebna dla duszy, jak powietrze dla ciała. Zajęcia na tym warsztacie zaczniemy tak, jak medytację kalasantyńską – od wyciszenia się. A potem będziemy rozmawiać o tym, czym jest ta modlitwa, jak możemy ją dziś praktykować i jak wyglądała w pierwszych wspólnotach pijarskich.
o. Mateusz Pindelski SP
NIEUSTANNIE SIĘ MÓDLCIE! - PRAKTYKA MODLITWY W CODZIENNOŚCI
Razem z Wami chcemy poznać wskazania św. Józefa Kalasancjusza dotyczące praktykowania modlitwy osadzonej w naszym życiu i w życiu Kościoła.
s. Monika Duc SP i s. Joanna Jurga SP
SPOSÓB POZNAWANIA SIEBIE - ASCEZA
o. Jacek Wolan SP
MUZYKA W PIJARSKICH TONACJACH. KALASANCJUSZ I DŹWIĘKI
Czy Kalasancjusz był muzykalny? Czy muzyka Mu nie przeszkadzała? Co sądził o edukacji muzycznej dzieci? Czy muzyka może być kalasantyńska?
Te i inne pytania podejmiemy na warsztacie. Umiejętność śpiewu nie jest potrzebna, żeby wziąć udział w warsztacie, ale śpiewających czekają dodatkowe atrakcje.
Gabriela Wąsacz
KALASANCJUSZ I DZIECKO W SZTUCE
Kalasancjusz i jego życie, dziecko i jego świat są stałymi tematami dzieł o. Mirka. Korzystając z bogactwa jego wrażliwości uczestnicy będą mogli poznać różne sposoby prezentowania Kalasancjusza i jego dzieła w sztuce oraz sposoby interpretowania sztuki współczesnej.
o. Mirek Barański SP
NIESKOŃCZONA CIERPLIWOŚĆ I INNE CNOTY KALASANTYŃSKIE
Głównym celem tego warsztatu będzie zrozumienie istoty cnót kalasantyńskich oraz praktyczne ich zastosowanie. Wyjaśnimy sobie, czym jest cnota, dlaczego z ironią mówi się o człowieku cnotliwym, a następnie przeanalizujemy najbardziej charakterystyczne cnoty w duchowości św. Józefa Kalasancjusza: pokorę, ubóstwo, prostotę, miłość i cierpliwość. Przyjrzymy się obiegowym wyobrażeniom o nich i ich faktycznemu znaczeniu. W świetle teologii zobaczymy, jak je rozumiał założyciel Pijarów.
W tym celu:
CZYTAMY PISMO ŚWIĘTE I OJCÓW KOŚCIOŁA
Listy św. Józefa Kalasancjusza zawierają wiele odwołań do Biblii. Zobaczymy wspólnie: jakie teksty cytuje i jak je rozumie w kontekście spraw, które porusza w listach. W ten sposób dowiemy się wiele o sposobie czytania Biblii, a równocześnie poznamy lepiej duchowość Założyciela Zakonu Szkół Pobożnych.
Kalasancjusz, napisał blisko 6 tys. listów adresowanych do współbraci, osób duchownych i świeckich. Dzięki pracy archiwistów Domu Generalnego w Rzymie udało się zabezpieczyć i zdigitaliować bezcenne dla Zakonu pisma. Oryginalny tekst listów jest dostępny w serwisie scripta.scolopi.net stworzonym przez Ricardo Cerverona.
o. Łukasz Adamusiak SP
Od najdawniejszych czasów ludzie pragnący modlić się Biblią otwierali Księgę Psalmów i od pierwszej strony byli wprowadzani w konkret pracy, która ich czekała: pracy trudnej, bo dotyczącej ich serca, sumienia, postępowania, wyborów… W ten sposób dowiadywali się, czym jest duchowość. Psalm 1 wyraża ją w ikonie drzewa zasadzonego nad płynącą wodą, które ma zawsze zdrowe i zielone liście, przynosi owoce w przewidzianym czasie, które – jeśli można tak o drzewie powiedzieć – jest spełnione. Dla człowieka „zasadzenie nad płynącą wodą” jest przede wszystkim łaską wybrania – umieszczenia w najlepszym miejscu. Tę pracę wykonuje Bóg. Duchowość jest relacją. Wierzący wchodzi w nią w duchu wdzięczności i - ćwicząc w sobie stałość, pokorę i cierpliwość – otwiera się na dobroczynny dar wód płynących w potoku – wód chrztu świętego. Jak poznać, gdzie mam miejsce nad płynącą wodą? Jak rosnąć, by owocować w oczekiwanym czasie? Te pytania są ścieżkami rozważania, którymi z Bożą pomocą powędrujemy podczas Kongresu.
o. Grzegorz Misiura SP
Trzech pijarów po kilkunastu albo i więcej latach spędzonych w zakonie postanowiło wybrać najbardziej inspirujące hasło streszczające duchowość kalasantyńską. Każdy z nich obstaje przy jednej z formuł ułożonych przez św. Józefa Kalasancjusza i ciągle żywych wśród pijarów. Spór się nasila i tylko zaangażowanie uczestników Kongresu daje nadzieję, na jego rozstrzygnięcie.
o. Józef Matras SP o. Łukasz Adamusiak SP o. Mateusz Pindelski SP
Celem, który sobie stawiam, jest zaproponowanie młodym ludziom, jak mogą żyć duchowością kalasantyńską. To znaczy zaprezentowanie ludziom chętnym i odważnym drogi pójścia za Jezusem inspirowanej osobą św. Józefa Kalasancjusza. Spróbuję tego dokonać. Opowiem wam o dziesięciu drogach, ale jeśli to za dużo – wystarczą trzy, a właściwie tylko jedna…
o. Pedro Aguado Cuesta
o. Pedro Aguado Cuesta SP
Gość specjalny
Od 2009 roku Przełożony Generalny Zakonu Pijarów. Pochodzi z Bilbao w Kraju Basków (Hiszpania). Był uczniem pijarskim w rodzinnym mieście. Wstąpił do Zakonu Pijarów i został wyświęcony na księdza w 1982 r. Oprócz wykształcenia teologicznego ma licencjat z pedagogiki. Po święceniach pracował jako nauczyciel i duszpasterz w szkołach pijarskich w Pampelunie i Bilbao. Później został również mianowany formatorem i przełożonym kleryków. W latach 1988-2009 był przełożonym swojej prowincji zakonnej.
s. Joanna Jurga od Jezusa Cierpliwego
Obecnie najmłodsza pijarka w Polsce. „Poznałam siostry pijarki przez Facebooka. (Kto by pomyślał, że Pan Bóg posłuży się takim narzędziem?!) Krok po kroku trwa dla mnie pełna niespodzianek przygoda z Panem Bogiem w charyzmacie pijarskim. Uwielbiam długie spacery a szczególnie wędrówki po górach. Odpoczynek dają mi: gitara i aparat fotograficzny. Niesamowitą radość sprawia mi odkrywanie Bożej Miłości razem z uczestniczkami rekolekcji dla dziewcząt”.
o. Mateusz Pindelski SP
Pochodzi z Krakowa, pijar, ksiądz od 15 lat. Duszpasterz i nauczyciel, doktor nauk humanistycznych specjalizujący się w poezji Karola Wojtyły. Pełniąc obowiązki Asystenta Generalnego i Postulatora Generalnego Zakonu, przez 6 lat mieszkał w domu św. Józefa Kalasancjusza w Rzymie, więc miał okazję poznać go z bliska.
o. Łukasz Adamusiak SP
Od 13 lat w Zakonie Pijarów, od 2015 roku odpowiada za formację najmłodszych adeptów życia pijarskiego w Domu Nowicjatu w Rzeszowie. Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Studiował i ukończył teologię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Interesuje się historią i duchowością Pisma Świętego.
o. Jacek Wolan SP
Pijar, od 7 lat obdarzony łaską kapłaństwa; od pięciu – towarzyszy studentom w Duszpasterstwie Akademickim Pijarów w Krakowie na Wieczystej. Pochodzi z Podkarpacia i zapewne tym należy tłumaczyć umiłowanie przez niego Bieszczadów. Lubi jeździć na rowerze, kiedyś interesował się elektroniką, później filozofią, a teraz zajmuje się Pismem Świętym i kulturą żydowską.
s. Monika Duc od Jezusa Przyjaciela
Pijarka z Żywca rodem. Z zamiłowania: jeździ na rowerze, chodzi po górach i uczy hiszpańskiego. Absolwentka teologii na Uniwersytecie Kard. St. Wyszyńskiego. „Jako dziewczyna jeździłam na dni skupienia do pijarek i w wieku 18 lat rozpoczęłam formację zakonną. Od tego momentu w moim życiu jest coraz więcej radości, przygód i niespodzianek. Od 2009 roku towarzyszę młodym osobom w rozpoznawaniu ich drogi życiowej oraz staram się, aby inni poznali nasz charyzmat i styl życia”.
o. Mirek Barański SP
Pijar, kapłan od 30 lat. Przyszedł na świat nad Zalewem Wiślanym, ale od wielu lat mieszka i pracuje w Wiedniu, gdzie do zeszłego roku był proboszczem najstarszej pijarskiej parafii pw. Matki Bożej Wiernej (Maria Treu). Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Jest rzeźbiarzem, malarzem, grafikiem oraz ilustratorem. Od 2003 organizuje w Wiedniu wystawy w ramach Kunstforum Piaristen.
o. Grzegorz Misiura SP
Urodzony pod Turbaczem, pijar w 9. roku kapłaństwa. Ukończył teologię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Ukończył Szkołę wychowawców i formatorów seminaryjnych. Duszpasterz i katecheta w szkołach pijarskich: w Łowiczu, Krakowie i – obecnie – w Poznaniu. Przez 4 lata członek Zespołu Ewangelizacyjno-Powołaniowego w Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów.
o. Dominik Bochenek SP
Pijar, kapłan od 3 lat, katecheta i duszpasterz pijarskiego gimnazjum w Łowiczu, duszpasterz Odnowy w Duchu Świętym „Kana”. Prowadzi scholę dziecięcą „Dzieci Królowej Pokoju”, grupę animatorów Calasanz oraz gimnazjalną Oazę Nowego Życia. Organizator ogólnopolskich przeglądów teatrów i schól pijarskich. Interesuje się duchowością, psychologią, matematyką i muzyką.
o. Józef Matras SP
Pijar, wyświęcony na księdza w 1996 roku. Od tamtej pory pracował jako katecheta i duszpasterz w Krakowie i w Warszawie. Przez wiele lat służył pijarskim klerykom jako ojciec duchowny oraz magister studentatu międzynarodowego w Rzymie. Od 2011 roku Przełożony Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów. Sekretna pasja: układanie krzyżówek.
Gabriela Wąsacz
Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, teoretyk muzyki, nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie, dyrygent Małego Chóru Świętego Józefa Kalasancjusza. Osoba bez której trudno sobie wyobrazić oprawę muzyczną wielu spotkań młodzieży pijarskiej w Polsce i za granicą. Wielbicielka historii muzyki i śpiewu chóralnego, zarażająca wiarą w to, że „śpiewać każdy może”…
Dla kogo jest ten Kongres?
Zaproszenie kierujemy do osób pełnoletnich, w wieku 18–35 lat.
Gdzie i kiedy?
Ile kosztuje uczestnictwo?