Za nami połowa Kongresu

Za nami połowa Kongresu

Drugi dzień Kongresu był wypełniony modlitwą, rozmowami, spotkaniami, dzieleniem się - inSPirowaniem! Uczestniczy  realizowali program swoich ścieżek w dwóch lokalizacjach: w krakowskim Liceum Zakonu Pijarów i przy ulicy Pijarskiej.   

Ścieżka św. Piotra rozpoczęła swój dzień od porannej modlitwy Koronką 12 Gwiazd, którą stworzył św. Józef Kalasancjusz. Konferencję "Modlitwa nie tylko odklepana" wygłosił bp Artur Ważny, który podkreślił, że nasza modlitwa wtedy będzie owocna, kiedy modlimy się jako dzieci Boga, kiedy modlimy się wytrwale. Modlitwa jest relacją, jest więzią, wymaga czasu i poświęcenia - mówił biskup - potrzebujemy modlitwy, żebyśmy mieli siłę przebaczać innym, żeby przezwyciężać swój lęk, żeby nie pokonały mnie pokusy. Okazją do wspólnej rozmowy były konwersatoria, gdzie w małych grupach każdy mógł podzielić się refleksjami na temat konferencji, ale też tym, z czym przyszedł na Kongres. Inspirując się wzajemnie, chcieliśmy poprzez 5 warsztatów zgłębić różne formy modlitwy. Były nimi: ruch, słowo, ikona, obraz i muzyka. 

Porannym wprowadzeniem do ścieżki św. Marii był czas na wyciszenie, ale też i poznanie się. Po nich o. Mateusz Pindelski przedstawił, czym jest modlitwa myślna wg św. Józefa Kalasancjusza. Wygłoszone przez niego seminarium "Bój się Boga" oraz "Jak kochać doskonale" pozwoliły zgłębić i jeszcze lepiej poznać, na czym ona polega. 

Uczestnicy ścieżki Nikodema spotkali się w ramach dwóch laboratoriów: "Odrzuceni przez Kościół" poprowadzonego przez ks. Jacka Prusaka SJ oraz "Kościół dla odrzuconych" poprowadzonego przez s. Małgorzatę Chmielewską. Czas wypełniony pytaniami i niedokończonymi rozmowami, które inspirują do dalszej dyskusji. 

Wspólnym elementem wszystkich ścieżek była wspólna Eucharystia w kościele pw. Przemienienia Pańskiego przy Pijarskiej. Zwieńczeniem tego dnia był występ przygotowany przez uczestników warsztatów ruchu oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.